Vekalet yoluyla kurban kesilir mi?

Dinimizde kurbanınızın başkası tarafından vekaleten kesilmesine izin vardır.

Konuyu Peygamberimiz (sav.)’in uygulamalarından örnek vererek izah edelim.

Resûlullâh’ın, ailesi adına veya onlara vekâleten kurban kestiğiyle alakalı olarak Aişe Validemizden şöyle bir rivayet nakledilmiştir:

“Biz Mina’daydık ve bize sığır eti getirildi. Bu nedir, diye sordum. Resûlullâh, zevceleri adına sığır kurban etti, dediler.” (Buhârî, Edâhî, 3)

Hz. Ali’nin de Resûlullâh’a vekâleten kurban kestiği, kurbanlık hayvanlara nezaret ettiği kaynaklarda zikredilmektedir. İlgili bir rivayet şöyledir:

“Resûlullâh bana kurbanlara nezaret etmemi ve bunların kesimi hususunda develerine bakmamı, etleriyle, derilerini ve çullarını tasadduk etmemi, kasaba bunlardan bir şey ver­mememi bana emir buyurdu ve: ‘Ona (kasaba) biz kendimizden (bir şeyler)  veririz.’ dedi.” (Müslim, Hac, 348 (1317). Ayrıca bkz: Buhârî, Hac, 120, 121)

 

Kurban kesimini nasıl yapıyoruz? Kurbanımızın kesildiğine nasıl emin olacağım?

İslami usullere uygun bir şekilde gerçek ihtiyaç sahibi bölgelerde kesimleri gerçekleştirip dağıtımını yapıyoruz.

Kesimini yaptığımız kurbanların sahiplerinin isimlerini yazdığımız levhaları bölgede yaşayan çocuklar eşliğinde fotoğraflayıp kısa bir videosunu çekiyoruz. Çektiğimiz bu foto veya videoyu kısa süre içerisinde kurban sahibine ulaştırıyoruz.

 

Kurbanları sadece Kurban Bayramında mı kesiyorsunuz?

Kurban bayramında kestiğimiz gibi akika, adak, şükür ve nafile kurbanlarınızın da kesimini yapıyor ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz.

 

Hisseli kurban kesimi ne demek?

Hisseli kesim demek, büyükbaş bir hayvanı tek başına almaya gücü yetmeyecek en fazla 7 kişinin birleşerek kurban almasına denir. Bir hisse alan kişi o sene kurban ibadetini yerine getirmiş olur.

 

SEVDER neden kurban kesiyor?

Türkiye’de ve dünyanın birçok noktasında et fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklı gıda eksikliği yaşayan mazlum insanların ihtiyaçlarına azda olsa karşılık vermek için kurban kesimlerimizi yapıyoruz. Ayrıca kurban bayramında hayır sahiplerinin emanetlerini gerçekten ihtiyacı olan ve yıl boyu belki hiç et alma imkanı olmamış insanları sevindirmek ve bayramlarını neşelendirmek için kurban kesimlerine devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.